LKS Bestwina

Justyna Marek

Historia klubu

Założenie

Początki organizacji sportowych w Bestwinie sięgają roku 1912, kiedy to zostało utworzone Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Bakcyl zaszczepiony w tej organizacji pomógł kilku zapaleńcom zakupić parcelę pod boisko, a następnie latem 1947 roku założyć Ludowy Zespół Sportowy. Pierwszym prezesem klubu, którego jedyną sekcją była piłka nożna, został Władysław Wilczek, którego po kolejnych wyborach zastąpił Rudolf Baścik.

Dziesięciolecie Klubu - dyplom Dziesięciolecie Klubu - dyplom
Dziesięciolecie Klubu - Dyplom

1948r. - 1990r.

Czterdziestolecie Klubu - dyplom Czterdziestolecie Klubu - dyplom
Czterdziestolecie Klubu - Dyplom

Drużyna piłkarska, zgłoszona do klasy "B", zainaugurowała swoje rozgrywki w 1948 roku, a już w kolejnym mogła pochwalić się zdobyciem pucharu fair-play za lata 1948-49. W 1957 roku został oddany do użytku nowy stadion, na którym do dzisiaj zespoły LKS-u rozgrywają swoje spotkania. Rok później drużyna, której trenerem był znany piłkarz "Walcowni" Józef Żoczek, awansowała do klasy "A". W latach pięćdziesiątych w klubie powstawały nowe sekcje sportowe, których członkowie startowali w modnych wtedy imprezach masowych. Sekcjami tymi były: lekka atletyka, narciarstwo, tenis stołowy, szachy i kolarstwo. Pod koniec lat pięćdziesiątych masowe sekcje zaczęły upadać, jednak zespół piłkarski pomimo spadku, w połowie lat sześćdziesiątych ponownie awansował do klasy "A", a zarząd klubu powoli zaczął myśleć o rozbudowie obiektu, a nawet budowie pawilonu sportowego. Prace modernizacyjne doprowadziły do powstania bieżni wokół boiska, ogrodzenia, do pokrycia potoku Łękawa, a także do oddania w 1983 roku "Domu Sportowca" i rok później sauny.

W 1988 roku nastąpił upragniony awans zespołu seniorów do klasy terenowej, którą po kilku latach zastąpiono klasą okręgową. Grającym trenerem drużyny seniorów został wówczas zawodnik II ligi Jan Kurzok, a na stanowisku prezesa Tadeusza Korczyka zastąpił Czesław Żaczek. W następnym sezonie zespół piłkarski został wzmocniony, a klub został laureatem konkursu "Boisko na każdej wsi". W rozgrywkach klasy "B" brała udział wtedy również druga drużyna.

Mistrzostwo A Klasy sezon 1987/88 Mistrzostwo A Klasy sezon 1987/88
Mistrzostwo A Klasy sezon 1987/88

1990r - 2020r

Zwycięstwo w Pucharze Polski - podokręg Tychy Zwycięstwo w Pucharze Polski - podokręg Tychy
Zwycięstwo w Pucharze Polski - podokręg Tychy

W latach dziewięćdziesiątych klub borykał się z wieloma problemami, jednak pierwszy zespół przez cały ten cas utrzymywał się w klasie okręgowej. Pomimo trudności udało się w tym czasie oddać do użytku boisko treningowe ze sztucznym oświetleniem, a w ostatnich latach wciąż prowadzone są prace modernizacyjne na stadionie, które doprowadziły do zamontowania mocniejszego nagłośnienia oraz plastikowych krzesełek na widowni. Również płyty boiska nie powstydziłby się obecnie nawet pierwszoligowy zespół. W 2019 roku wokół głównego boiska piłkarskiego oddano do użytku profesjonalną bieżnię lekkoatletyczną z nawierzchnią poliuretanową. Zamontowano nowe bramki, a za nimi profesjonalne siatkowe piłkochwyty. Została również zainstalowana tablica świetlna.

Obecnie

W czerwcu 2021 roku drużyna prowadzona przez trenera Sławomira Szymalę dokonała historycznego wyczynu – po wygraniu rozgrywek klasy okręgowej awansowała do 4 ligi! W sezonie 2021/2022 po raz pierwszy wystąpi na historycznie wysokim szczeblu rozgrywkowym.

Drużyna Sławomira Szymali która awansowała do 4 ligi Drużyna Sławomira Szymali która awansowała do 4 ligi
Drużyna Sławomira Szymali, która awansowała do 4 ligi

Stadion

Stadion Ludowego Klubu Sportowego Bestwina przy ulicy Podzamcze 18 wybudowano i otwarto 10 lat po założeniu miejscowego klubu czyli w 1957 roku. Pierwsza modernizacja obiektu to koniec lat 60 XX wieku, kiedy to wokół boiska powstała bieżnia, a boisko zostało ogrodzone. W późniejszych latach stadion w Bestwinie zyskał plastikowe siedziska oraz boisko treningowe ze sztucznym oświetleniem. 30 sierpnia 2019 roku na terenie stadionu otwarto kompleks lekkoatletyczny. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i i Turystyki zmodernizowano 400 metrową bieżnię, położono nową nawierzchnię poliuretanową. Powstały także stanowiska do skoku w dal, skoku wzwyż i pchnięcia kulą. Boisko zyskało nowe bramki i piłkochwyty, dzięki wsparciu miejscowej firmy Bud-Tor zamontowana została również tablica świetlna z wynikiem i czasem meczu.

• Stadion LKS-u obecnie posiada pojemność około 1000 miejsc.
  • Wymiary płyty głównego boiska to 98x64 metrów.
  • Boisko treningowe mierzy 80x40 metrów.
stadion
Stadion