LKS Bestwina

O Klubie

 • Nazwa: Ludowy Klub Sportowy Bestwina
 • Rok założenia: 1947
 • Barwy: czerwono - zielone
 • Adres: Podzamcze 18, 43-512 Bestwina
 • Strona internetowa: www.lksbestwina.pl
 • Adres e-mail: biuro@lksbestwina.pl
 • Media: Facebook
 • NIP: 652-12-70-449
 • REGON: 001132560
 • KRS: 0000136053
logo
Logo Klubu
pobierz

Zarząd LKS Bestwina

Kadencja 2023 - 2025r.

Prezydium

Robert Włodarczyk - Prezes Zarządu

Wojciech Rogala - wiceprezes ds. sportowych

Agnieszka Maga - wiceprezes ds. finansowych

Grzegorz Boboń - Sekretarz

Członkowie Zarządu

Mateusz Kal

Klaudiusz Maga

Aleksander Morończyk

Rafał Kramarczyk

Krzysztof Nicpoń

Katarzyna Nicpoń

Paulina Urbanke

Paulina Kudła

Komisja Rewizyjna

Artur Czyż

Karolina Mazur

Justyna Marek

Historia klubu

Założenie

Początki organizacji sportowych w Bestwinie sięgają roku 1912, kiedy to zostało utworzone Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Bakcyl zaszczepiony w tej organizacji pomógł kilku zapaleńcom zakupić parcelę pod boisko, a następnie latem 1947 roku założyć Ludowy Zespół Sportowy. Pierwszym prezesem klubu, którego jedyną sekcją była piłka nożna, został Władysław Wilczek, którego po kolejnych wyborach zastąpił Rudolf Baścik.

Dziesięciolecie Klubu - dyplom Dziesięciolecie Klubu - dyplom
Dziesięciolecie Klubu - Dyplom

1948r. - 1990r.

Czterdziestolecie Klubu - dyplom Czterdziestolecie Klubu - dyplom
Czterdziestolecie Klubu - Dyplom

Drużyna piłkarska, zgłoszona do klasy "B", zainaugurowała swoje rozgrywki w 1948 roku, a już w kolejnym mogła pochwalić się zdobyciem pucharu fair-play za lata 1948-49. W 1957 roku został oddany do użytku nowy stadion, na którym do dzisiaj zespoły LKS-u rozgrywają swoje spotkania. Rok później drużyna, której trenerem był znany piłkarz "Walcowni" Józef Żoczek, awansowała do klasy "A". W latach pięćdziesiątych w klubie powstawały nowe sekcje sportowe, których członkowie startowali w modnych wtedy imprezach masowych. Sekcjami tymi były: lekka atletyka, narciarstwo, tenis stołowy, szachy i kolarstwo. Pod koniec lat pięćdziesiątych masowe sekcje zaczęły upadać, jednak zespół piłkarski pomimo spadku, w połowie lat sześćdziesiątych ponownie awansował do klasy "A", a zarząd klubu powoli zaczął myśleć o rozbudowie obiektu, a nawet budowie pawilonu sportowego. Prace modernizacyjne doprowadziły do powstania bieżni wokół boiska, ogrodzenia, do pokrycia potoku Łękawa, a także do oddania w 1983 roku "Domu Sportowca" i rok później sauny.

W 1988 roku nastąpił upragniony awans zespołu seniorów do klasy terenowej, którą po kilku latach zastąpiono klasą okręgową. Grającym trenerem drużyny seniorów został wówczas zawodnik II ligi Jan Kurzok, a na stanowisku prezesa Tadeusza Korczyka zastąpił Czesław Żaczek. W następnym sezonie zespół piłkarski został wzmocniony, a klub został laureatem konkursu "Boisko na każdej wsi". W rozgrywkach klasy "B" brała udział wtedy również druga drużyna.

Mistrzostwo A Klasy sezon 1987/88 Mistrzostwo A Klasy sezon 1987/88
Mistrzostwo A Klasy sezon 1987/88

1990r - 2020r

Zwycięstwo w Pucharze Polski - podokręg Tychy Zwycięstwo w Pucharze Polski - podokręg Tychy
Zwycięstwo w Pucharze Polski - podokręg Tychy

W latach dziewięćdziesiątych klub borykał się z wieloma problemami, jednak pierwszy zespół przez cały ten cas utrzymywał się w klasie okręgowej. Pomimo trudności udało się w tym czasie oddać do użytku boisko treningowe ze sztucznym oświetleniem, a w ostatnich latach wciąż prowadzone są prace modernizacyjne na stadionie, które doprowadziły do zamontowania mocniejszego nagłośnienia oraz plastikowych krzesełek na widowni. Również płyty boiska nie powstydziłby się obecnie nawet pierwszoligowy zespół. W 2019 roku wokół głównego boiska piłkarskiego oddano do użytku profesjonalną bieżnię lekkoatletyczną z nawierzchnią poliuretanową. Zamontowano nowe bramki, a za nimi profesjonalne siatkowe piłkochwyty. Została również zainstalowana tablica świetlna.

Obecnie

W czerwcu 2021 roku drużyna prowadzona przez trenera Sławomira Szymalę dokonała historycznego wyczynu – po wygraniu rozgrywek klasy okręgowej awansowała do 4 ligi! W sezonie 2021/2022 po raz pierwszy wystąpi na historycznie wysokim szczeblu rozgrywkowym.

Drużyna Sławomira Szymali która awansowała do 4 ligi Drużyna Sławomira Szymali która awansowała do 4 ligi
Drużyna Sławomira Szymali, która awansowała do 4 ligi

Stadion

Stadion Ludowego Klubu Sportowego Bestwina przy ulicy Podzamcze 18 wybudowano i otwarto 10 lat po założeniu miejscowego klubu czyli w 1957 roku. Pierwsza modernizacja obiektu to koniec lat 60 XX wieku, kiedy to wokół boiska powstała bieżnia, a boisko zostało ogrodzone. W późniejszych latach stadion w Bestwinie zyskał plastikowe siedziska oraz boisko treningowe ze sztucznym oświetleniem. 30 sierpnia 2019 roku na terenie stadionu otwarto kompleks lekkoatletyczny. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i i Turystyki zmodernizowano 400 metrową bieżnię, położono nową nawierzchnię poliuretanową. Powstały także stanowiska do skoku w dal, skoku wzwyż i pchnięcia kulą. Boisko zyskało nowe bramki i piłkochwyty, dzięki wsparciu miejscowej firmy Bud-Tor zamontowana została również tablica świetlna z wynikiem i czasem meczu.

 • Stadion LKS-u obecnie posiada pojemność około 1000 miejsc.
 • Wymiary płyty głównego boiska to 98x64 metrów.
 • Boisko treningowe mierzy 80x40 metrów.
stadion
Stadion